Dit filmpje toont de tragiek van de Rotterdamse vliegtuigfabriek Koolhoven op Vliegveld Waalhaven in een notendop. De in 1926 opgerichte Vliegtuigenfabriek Koolhoven maakte in het begin vooral privé- vliegtuigen, trainings- en kleine passagiersvliegtuigen. Door de oorlogsdreiging van het Duitsland van Adolf Hitler kwamen daar ook militaire toestellen bij en werkten er zo`n 900 man bij het bedrijf.
Op verzoek van Frankrijk ontwikkelde Koolhoven een licht en modern jachtvliegtuig, de FK58, en kreeg in januari 1939 opdracht voor de levering van 50 stuks. Dat was voor Prins Bernhard aanleiding om de fabriek te bezoeken waar hij vol trots werd rondgeleid en het prototype werd gedemonstreerd. Na veel gedraal bestelde ook Nederland op 26 juli 1939 een aangepaste versie en begin 1940 kwamen er nog 36 lestoestellen bij. Het orderboek puilde uit.
Maar het lot van al die Koolhoven toestellen zou echter een tragische zijn. Want bij de Duitse inval in mei 1940 ging de fabriek met alle gereedstaande en in afbouw zijnde toestellen verloren.
Video: De tragiek van de Rotterdamse vliegtuigfabriek Koolhoven
14 July 2023, 10:22 uur
Rotterdam & Regio
